_Jde očkování ruku v ruce se vznikem autismu? Podle nové studie rozhodně ne

Jde očkování ruku v ruce se vznikem autismu? Podle nové studie rozhodně ne
Datum publikace: 03.10.2017

Odpůrci očkování nemají radost. Nová americko – korejská studie totiž říká, že neexistuje spojitost mezi očkováním a autismem. To by dokázalo, že očkování autismus rozhodně nespouští. Jak se ke studii postaví laická i odborná veřejnost a co bude následovat, je zatím ve hvězdách. Podle Marty Pečeňové z organizace Za sklem je otázka očkování jako spouštěče autismu stále kontroverzní a neexistuje na ni jednoznačná odpověď.

„Je to hodně kontroverzní téma. Nikdo neřekne, jestli stoprocentně souvisí očkování s autismem,“ tvrdí odbornice a dodává, že velká dávka vakcíny dětem neprospívá.

„Když se dětem nebude vakcína dávat najednou, ale rozdělí se to na víc dávek, tak tam nebude takové riziko. Znám spoustu rodičů, kteří jsou stoprocentně přesvědčení, že jejich dítě má poškození po očkování. Já sama s tímto zkušenost nemám. Prozatím to není prokazatelné a nikdo na to nedá razítko,“ uvedla Pečeňová pro Abctěhotenství.cz.

Potřebujete názor odborníka? Ptejte se lékařů v naší poradně.

Podle Pečeňové je zároveň vyšší riziko vzniku autismu u předčasně narozených dětí. Ty by se podle ní měly více hlídat. Takže vše závisí na tom, jak si lékař rozloží očkovací kalendář.

V poslední době se ale prý daří včasný záchyt onemocnění, což je velké plus.

Na autismus upozorní test "mchat"

Odbornice tvrdí, že se lékaři už v 18 měsících zaměřují na problematiku autismu a dělají takzvaný test „mchat“. Při podezření dostanou rodiče kontakt na ranou péči, na klinické psychology a manuál pro rodiče, aby věděli, jak s dítětem mají začít pracovat.


Shutterstock.com

„V 18 měsících to jde zachytit. Lékaři test zatím nedělají automaticky. Program na diagnostiku je schválený půl roku. Pokud mají rodiče podezření, tak se mohou obrátit na dětského lékaře,“ dodala Pečeňová s nadějí, že se onemocnění bude lépe dařit diagnostikovat.

Výzkum spíše poukazuje na klady, které očkování přináší

Ale zpátky k výzkumu. Ten tedy říká, že žádné spojení mezi autismem a očkováním není. Naopak je na místě vyzvednout fakt, že se díky očkováním podařilo vymýtit řadu i smrtelných onemocnění. Je tedy na místě naopak dítě očkovat nechat a neriskovat jeho život. Pokud mají rodiče pochybnosti, určitě se zvládnou domluvit na rozložení vakcín tak, aby to vyhovovalo oběma stranám.

Výzkumníci se zaměřili nejen na spouštěcí mechanismy, ale také na možné predispozice a vnější vlivy. Podle nich je na vině bakterie, která v zažívacím traktu matčina těla. Autoimunitní reakce jejího těla potom může způsobit odchylku ve vývoji mozku. A tam je zakopaný pes. Po celou dobu těhotenství je tedy potřeba bedlivě monitorovat a dbát na zdraví rodičky.

Autor: Zuzana Zelenková



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek