_Jaká vyšetření odhalí, proč se dítě v noci počůrává
Počůrává se vaše dítě a vás čeká vyšetření, které má objasnit, proč k tomu dochází? Není čeho se bát, nic nebolí. Vše vysvětlí následující řádky.
Pacienta s monosymptomatickou noční enurezou začínáme vyšetřovat ve věku pěti let. Neinvazivní vyšetřovací metody jsou ve většině případů dostačující k posouzení funkčního stavu DMC. Současně provádíme i základní laboratorní vyšetření. Není tedy zapotřebí obávat se bolestivých zákroků.
Anamnesa aneb Co řeknete o dítěti
Zvláštní důraz je třeba klást na podmínky vyprazdňování močového měchýře. Zajímáme se o frekvenci močení, objemy porcí, příznaky bolestivého močení, stavů prudkého nezvladatelného nucení - tzv. urgencí. Ptáme se na příznaky oslabení močového proudu, močí-li dítě přerušovaně, používá-li břišní lis atd. Základní a nejobjektivnější údaje poskytuje pitná a mikční karta. Měříme frekvenci a objemy jednotlivých porcí močení, noční výdej moče. Srovnáváme se zaznamenanou četností a objemy přijatých tekutin, včetně polévek atd.
Významný vliv na funkci dolních močových cest má stav zažívacího traktu. Ptáme se na frekvenci vyprazdňování stolice, přítomnost průjmů, a zejména dlouhodobé zácpy. Zjišťujeme sociální anamnezu, psychický stav dítěte, prospěch ve škole atd. Dále se informujeme na neurologické postižení, u dívek pak na gynekologické obtíže.
Fyzikální vyšetření noční enuréry
Zásadní význam má pečlivé vyšetření zevního genitálu se zaměřením na vrozené vady, všímáme si nepřímých známek pomočování jako je opruzení zevního genitálu, výtoku z močové trubice, zápachu atd. Zajímáme se krom jiného o známky vrozené vývojové vady míchy či páteřního kanálu (atypické ochlupení, vklesliny, jizvy, pigmentace), bazální reflexní aktivitu, svalové atrofie a poruchy čití.S tím přímo souvisí tonus zevního análního svěrače, resp. Konečník a jeho okolí vyšetřujeme také na přítomnost parazitů.
Laboratorní vyšetření
Mezi základní patří vyšetření moče. Nepříjemný odběr a laboratorní vyšetření krve není u jednoduchých forem pomočování nezbytné.
Uroflowmetrie, sonografické vyšetření
Uroflowmetrii (UFM) s elektromyografií pánevního dna (EMG) pokládáme za základní vyšetření k diagnostice překážky v močové trubici, či dysfunkce mikce. Jedná se opět o nebolestivé vyšetření (obr.3). Pacient močí do speciálního WC s elektrodami nalepenými na hýždě. Přístroj zpracovává do grafické podoby průběh močení a relaxace pánevního dna (kriterium funkce vyprazdňovacích reflexů). Vyšetření se provádí ambulantně a je dostupné na specializovaných pracovištích. Přítomnost zbytku moče v měchýři po vymočení (postmikčního rezidua) je jednou ze známek komplikovanější poruchy. Zjišťuje se opět bezbolestně pomocí ultrazvuku.
Rentgenové vyšetření
U dětí s nekomplikovanými formami nočního pomočování není rtg vyšetření nutné.
Endoskopické vyšetření
Provádíme jen v přísně indikovaných případech (zejm. u chlapců), při podezření na organickou příčinu obtíží (chlopeň močové trubice) nebo u dlouhodobě neúspěšně léčeného pomočování.
Urodynamické vyšetření
Neinvazivní urodynamické vyšetření by mělo být součástí každého vyšetření dítěte s nočním pomočováním (viz výše). K uroflowmetrii patří zejména v dětském věku ve všech případech i elektromyografie pánevního dna. Invazivní urodynamické vyšetření (cystometrie, manometricko průtoková studie) je závěrečným vyšetřením diagnostického procesu u dětí s komplikovanou resp polysymptomatickou enurezou a nepatří stejně jako ostatní invazivní vyšetřovací metody mezi základní vyšetření enuretiků.
Zdroj: MUDr. Zdeněk Dítě, FEAPU, Urologická klinika VFN a 1.LF UK,TH klinika, Praha