_Jak zastavit krvácení z nosu

Datum publikace: 25.10.2018

Krvácení z nosu je poměrně častou záležitostí a někdy v životě se s ním setká každý člověk. „Červená“ se často spouští v době nástupu rýmy, když jsou sliznice zduřelé a krevní kapiláry snadno lomivé, někdy teče i po kýchnutí, nebo když se dítě či dospělý šťourá v nose…

Krvácení z nosu bývá banální záležitostí a obvykle nevyžaduje žádné lékařské ošetření.

Jak zastavit krvácení z nosu

  • postižený předkloní hlavu
  • stiskne si chřípí nosu
  • chladí si zátylek, případně i obličej (studený obklad)
  • během ošetření dýchá pusou a nepolyká krev, pokud mu stéká do úst krkem, tak ji vyplivuje
  • dobré je mít v domácí lékárničce přípravky určené k zástavě krvácení z nosu (zejména, pokud někdo z rodiny na krvácení opakovaně trpí), ty jsou k dostání v lékárnách 

Krev se obvykle sama zastaví v řádu minut. Bezprostředně po zástavě se doporučuje dodržet klidový režim, aby nedošlo k jejímu opakovanému spuštění.

Kdy volat rychlou záchrannou pomoc

  • Pokud krev teče abnormálně hodně a není možné ji běžnými prostředky zastavit
  • Pokud dotyčný trpí poruchou krvetvorby
  • Pokud ke krvácení došlo bezprostředně po úderu a poranění hlavy (pád na hlavu, úder tupým předmětem apod.)
  • Pokud postižený ztrácí vědomí

V případě opakovaných příhod je dobré stav konzultovat s pediatrem či praktickým lékařem.

 

Z praxe záchranáře

Ke krvácení z nosu běžně záchranáři nevyráží. A tak jsme se Marka Hylebranta ze Středočeské záchranné služby zeptali, co bývá nejčastější příčinou krvácení z nosu.
„Kondici cévek v nose velmi ovlivňuje vzduch, který dýcháme, jeho ideální vlhkost je 40-60 procent. Náchylnost zvyšuje vysušený vzduch. Zde lidé často chybují. Pokud v zimních měsících, kdy venku mrzne, lidé větrají v domnění, že si doma zvlhčí vzduch, tak je třeba upozornit na to, že dělají pravý opak. Teploty pod bodem mrazu jsou spojeny se suchým vzduchem. Pokud je třeba zvednout vlhkost vzduchu, tak je nutné vlhčit, to znamená používat zvlhčovače, nebo v bytě rozvěsit mokré ručníky, prostěradla a podobně.
Problém způsobují i přetopené místnosti a tropické dny. Vysoké teploty totiž vedou ke zvýšenému prokrvení sliznic a to má opět za následek zvýšený sklon ke krvácení z nosu,“ říká záchranář.

Na vzniku textu se podílel Bc. Marek Hylebrant, vedoucí školicího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek