_Jak zachránit vlasy, které po těhotenství začaly padat?

Datum publikace: 17.12.2018

Zvýšené padání vlasů, jejich řídnutí a snížení růstu v partiích, které vlasy za běžných okolností pokrývají, se nazývá alopecie. Proč vlasy začnou vypadávat a jak tento proces zvrátit zpět?

„Příčin, proč k vypadávání vlasů dochází, je více. Kromě jiného na vině může být i působení pohlavních hormonů androgenů, které produkují vaječníky a nadledviny. V těchto případech mluvíme o androgenetické alopecii,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D. z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Nejčastěji se androgenetická alopecie objevuje:

  • v pubertě
  • po těhotenství a porodu
  • v době kojení a po ukončení laktace
  • v menopauze 

Zvýšené padání vlasů, jejich řídnutí a snížení růstu v partiích, které vlasy za běžných okolností pokrývají, se nazývá alopecie. „Příčin, proč k vypadávání vlasů dochází, je více. Kromě jiného na vině může být i působení pohlavních hormonů androgenů, které produkují vaječníky a nadledviny. V těchto případech mluvíme o androgenetické alopecii,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D. z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Jak „plešatí“ ženy

Vypadávání vlasů u žen nebývá spojeno s tvorbou pleši tak, jak je tomu u mužů. Vysoké kouty či pleš sahající od čela až po temeno hlavy u žen nevznikají. „Při vypadávání vlasů u žen s tímto typem alopecie obvykle dochází ke zvýraznění pěšinky uprostřed vlasů a k řídnutí vlasů nad čelem a na temeni. Lysiny, posunutí vlasové hranice výše či vznik nápadných koutů při tomto typu onemocnění vznikají výjimečně,“ doplňuje lékařka.
Rozvoj tohoto typu onemocnění do velké míry souvisí s genetickými dispozicemi. Pokud v rodině trpí tímto typem řídnutí vlasů některá žena, je určitý předpoklad, že jím budou trpět i její dcery či vnučky. 

Proč vlasy začnou padat

U androgenetické alopecie je příčinou řídnutí vlasů hormon androgen, který se naváže na vlasové buňky. Jeho působení vede ke zkrácení růstové fáze vlasu a rychlejšímu nástupu klidové – výpadové - fáze vlasového váčku. Jednoduše řečeno, vlasy rostou a „žijí“ kratší dobu, než je tomu u vlasů zdravých žen. Vedle toho dochází i k tenčení vlasů, takže vlasová kštice řídne nejen proto, že vlasy rychleji vypadávají než dorůstají, ale i proto, že ztrácejí na svém objemu.
Pokud u žen dojde ke zvýšenému vypadávání vlasů, je namístě navštívit odborné vlasové centrum, nebo dermatologickou ambulanci.
„Diagnostika probíhá pomocí mikroskopického vyšetření, kdy se analyzují vlasové kořínky odebrané z kštice ženy. Součástí vyšetření je i rozbor krve, kde se sledují hodnoty hormonů například prolaktinu, estrogenů či hormonů štítné žlázy. Někdy je třeba, aby žena podstoupila v rámci diagnostiky i gynekologické vyšetření, jehož smyslem je vyloučení například hyperandrogenního syndromu,“ doplňuje MUDr. Monika Arenbergerová. 

V léčbě padajících vlasů pomůže i kofein a antikoncepce

Léčba androgenetické alopecie spočívá v podávání speciálních roztoků, které díky cílenému podráždění pokožky a vzniku zánětu, stimulují růst vlasů, i v celkové terapii.
„V celkové léčbě se doporučuje užívání antikoncepce s obsahem estrogenů a progestinů, ideálně s antiadrogeny, které snižují tvorbu androgenů ve vaječnících a nadledvinách,“ doplňuje lékařka.
Součástí léčby je i používání šamponů s obsahem kofeinu a užívání vitaminů řady B, zinku a železa. 

Kolik vlasů může vypadnout za den?

Otázka, na kterou se mnohé ženy snaží nalézt odpověď je: Kolik vlasů může běžně vypadnout za den, aby to bylo „normální“?
„Z vlasové kštice běžně vypadne 25 – 100 vlasů denně. To je množství, které je normální a u kterého je v rovnováze vypadávání a dorůstání.
Pokud žena po mytí vlasů napočítá více než 100 vlasů za den a pozoruje řídnutí vlasové kštice, měla by žádat odborné vyšetření,“ uzavírá MUDr. Monika Arenbergerová.

 

Autor: Barbora Neubergerová


por. as. Veronika TopferováPorodní asistentka Veronika Töpferová  vystudovala vyšší odbornou školu, obor porodní asistentka, praxi absolvovala v porodnicích FN Bulovka a Motol. Po zakončení studií nastoupila jako porodní asistentka do ÚPMD v pražském Podolí. Ráda Vám odpoví na otázky z oblasti předporodní přípravy, samotného porodu a šestinedělí. Vzhledem k tomu, že je sama maminkou dvou dětí, ráda se s Vámi podělí i z tohoto pohledu o své zkušenosti.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek