_Život před narozením na ultrazvukových snímcích

Život před narozením na ultrazvukových snímcích
Datum publikace: 21.12.2012

Většinu nastávajících rodičů láká poznání toho, jak žije jejich ještě nenarozený potomek, co dělá a jak vypadá. Nahlédnutí do taje období nitroděložního vývoje v současné době umoňuje ultrazvukové vyšetření. Díky němu vnikly i následující snímky. 

Plod v době nitroděložního vývoje střídá fáze bdění i spánku. Během bdění plod různě škytá, „cucá si paleček“ a polyká plodovou vodu, aby ji zase mohl vyčůrat zpět.
Výzkumy v oblasti spánku ukazují, že první sny se nám nezdají až po narození, ale právě v období prenatálního vývoje.

3D oblíčej

Oči procházejí několika vývojovými fázemi, během nichž se vyvíjí jak samotný zrakový orgán – oko (vyvíjí se ze stejných zárodečných buněk, jako se vyvíjí mozek), tak oční víčka a řasy.
V počátku embryonálního vývoje jsou oči umístěny po stranách hlavové části embrya. K jejich umístění ke středu obličejové části dochází postupně v průběhu vývoje.
První oko není zakryté víčky. Ta se začínají vyvíjet kolem sedmého týdně nitroděložního vývoje. Následně víčka srůstají, a zakrývají oční kouli. K jejich rozdělení dochází po pátém měsíci nitroděložního vývoje. Do stejného období spadá i vývoj řas.

Obličej 3D a pupečník

Končetiny vznikají z pupenů. Prvním krokem k vytvoření končetin je růst končetinových pupenů do délky, čímž je dán základ pro vznik dlouhých kostí končetin, poté následuje vznik kloubu (u horních končetin loketního, u dolních kolenního).
K oddělení prstů, z původního talířovitého rozšíření na koncích končetinových pupenů, dochází během 7. až 8. týdne nitroděložního vývoje (zpočátku vývoje jsou prsty spojeny meziprstní blánou).

Ručka

Dolní končetiny procházejí stejným vývojem jako končetiny horní s tím rozdílem, že jejich vývoj je vždy o něco pomalejší.
Tak je tomu u většiny savců.


Nožky plodu v v děloze - 3D obraz

V prvních týdnech nitroděložního vývoje jsou pohlavní žlázy embrya (gonády) mužského i ženského pohlaví shodné, bez známek rozdílu.
U embrya mužského pohlaví začne přeměna pohlavních žláz v mužský genitál díky působení genu SRY, který je umístěn na krátkém raménku chromozomu Y (chromozom Y předává otec) po šestém týdnu nitroděložního vývoje.
Pomocí ultrazvukového vyšetření a při dobrém uložení plodu, je možné pohlaví dítěte určit po sedmnáctém týdnu nitroděložního vývoje.


Chlapeček - 3D ultrazvuk

Ke změně pohlavních žláz u embrya s ženskou genetickou výbavou nedochází k žádným změnám ani po šestém týdnu nitroděložního vývoje. Ty nastávají až začátkem třetího měsíce, kdy se původní nediferenciované pohlavní žlázy začnou přeměňovat ve vaječníky.
Ukončení vývoje pohlavních orgánů a žláz u holčiček přichází koncem šestého měsíce, v tu dobu jsou ve vaječnících asi dva miliony vaječných folikulů, ze kterých později budou dozrávat vajíčka vhodná k oplození.


Holčička - 3D ultrazvuk

 

Foto archiv: por. as. Helena Valtrová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek