_Jak poznáte, že začíná porod
V závěru těhotenství pociťuje těhotná častější pobolívání v kříži a podbřišku (bolesti předzvěstné –poslíčky), hlavička plodu tlačí na močový měchýř a vyvolává ještě častější nucení na močení. Může odejít plodová zátka či odtéci plodová voda.
Poslední týdny před porodem
Organizmus těhotné se na porod připravuje několik týdnů předem. Poslední měsíc těhotenství většina nastávajících maminek zaznamená pokles bříška. To je způsobeno tím, že se hlavička dítěte pomalu připravuje na vstup do pánevního vchodu. Pro těhotnou to znamená několik změn. Vedle toho, že jde již o neklamnou známku blížícího se porodu, se mamince začne o něco lépe dýchat, protože děloha méně utlačuje plíce, zároveň s tím se mohou zmírnit i potíže s pálením žáhy. Na druhou stranu se ale může zintenzívnit pocit nucení na močení. To je dáno tím, že děloha začala více naléhat na močový měchýř. Celý proces je doprovázen i změnami „uvnitř“, které nejsou zcela patrné, ale mohou se projevovat různými tupými tlaky, až lehkými bolestmi, které ale nejsou výrazné, ani intenzivní.
V posledním měsíci těhotenství se nastávajícím maminkám může zdát, že se jim zmenšilo bříško, což je dáno tím, že se fyziologicky zmenšuje množství plodové vody. Těhotná může zaregistrovat i to, že už nepřibývá na váze, případně může mírně zhubnout.
Krátce před porodem dochází i ke zvýšení dráždivosti dělohy, děložní stahy (nepravidelné a nebolestivé) se tak mohou objevit i po podráždění břicha pohmatem, například při „sáhnutí si na miminko“, když kope, po lékařském vyšetření, případně po sexu.
Poslíčky, bolesti předzvěstné
Ke známkám blížícího se porodu patří i „bolesti předzvěstné“ zvané poslíčky. Ty se objevují v řádu několika týnů či dnů před vlastním porodem. Poslíčky se od vlastních porodních kontrakcí nemusí nijak lišit. Jediným rozdílem je to, že nemají vliv na otevírání děložního hrdla a za nějaký čas ustávají. Poslíčky, stejně tak jako kontrakce maminka vnímá jako nepravidelné tlaky v podbřišku, či kříži. Pokud si těhotná není jistá, jestli nenastal porod, tj. když jsou stahy pravidelné a bolestivé, nezbyde ji, než nechat se vyšetřit lékařem či porodní asistentkou.
Počátek porodu, kontrakce
Pokud se stahy začnou stávat pravidelnými a nabírající na intenzitě, jde o známku začínajícího porodu a je vhodné zajet do porodnice a nechat se vyšetřit. Pouze vaginálním vyšetřením se dají odlišit intenzivní poslíčky od počínajícího porodu. Rozdíl mezi poslíčky a skutečným počátkem porodu, tedy porodními kontrakcemi je v tom, že porodní kontrakce způsobují zkracování hrdla děložního, které se postupně mění v tzv. „branku“. To poslíčky neumí.
Krátce před porodem může dojít i k odchodu hlenové zátky (hlenová zátka je hustý průsvitný hlen uzavírající během těhotenství děložní hrdlo), které signalizuje pomalý rozvoj porodních cest. K odchochu zátky často dochází zcela bez povšimnutí, někdy ale těhotná může zaznamenat lehce růžový až krvavý hlen. Stopy krve, která se objeví v hlenu je z porušených cévek děložního hrdla, případně ze spodní části odlučujících se vaků plodových blan.
To, kdy k uvolnění zátky dojde, je velmi individuální a může se tak stát den dva před porodem, ale i pouze několik hodin před tím, než žena začne rodit. Pokud dojde k uvolnění, není nutné propadat panice a hned odjíždět do nemocnice, ale také není rozumné si plánovat nějaké výlety. Spíš je třeba myslet na to, aby maminka měla připravené věci, které s sebou bude potřebovat do porodnice a psychicky se připravila na to, že porod se již blíží.
Ke známkám, které hlásí brzký příchod porodu, patří lehké špinění, případně výtok s příměsí krve. Toto samo o sobě ještě neznamená probíhající porod, ale ukazuje to na pomalé rozšiřování hrdla. Pokud tato situace nastane, je třeba zajet do porodnice a nechat se vyšetřit. Je totiž pravděpodobné, že samotný porod začne v rámci hodin.
V případě, že nejde o špinění, ale o krvácení, je nutné jet do porodnice okamžitě. Náhlé krvácení může být velkým problémem a může ohrožovat jak těhotnou, tak plod. Blížící se porod také hlásí „prasknutí vody“ – tedy porušení vaku blan, ve kterém se miminko v děloze vyvíjí, s únikem plodové plody.
Odtok plodové vody
Odtok plodové vody se může dostavit během noci a může tak nastávající maminku probudit, nebo k němu může dojít během dne při vykonávání běžné činnosti, například úklidu nebo nakupování. Pokud dojde k odtoku vody plodové, je potřeba zachovat klid. V závěru těhotenství má těhotná asi 1-2 litry plodové vody, tj. takové množství tekutiny, jejíž odchod nelze přehlédnout. Samotný odtok vody plodové může nastat kdykoliv v těhotenství a pokud není provázen bolestivými kontrakcemi, nemusí vést k porodu. Těhotná, které odteče voda plodová, by se měla co nejdříve vydat do porodnice. Tam se ověří, zda se skutečně jedná o vodu plodovou.
Čtěte také:
- Jak probíhá porod
- Vypočítejte si datum porodu sama
- Předčasný porod, a přenášení – ani jedno není dobré
- Průjem může znamenat blížící se porod
- Připravte si tašku do porodnice včas
- Nástřih hráze může zabránit vážným komplikacím
- Jak dlouho po porodu odejít domů?
- Co potřebujete k vydání rodného listu
- Astmatičky a jejich těhotenství
- Jak probíhá porod koncem pánevním?
- Těhotenství s toxoplazmózou díl 3.
- Pět důvodů, proč by se kojící maminky měly vyhnout alkoholu
- Moderní techniky stranou. Víte, jak se rodilo ve středověku?
- Porodnice o Vánocích fungují na 100%. A „odnesete“ si nejkrásnější dárek