Zuby hrají důležitou roli – jejich hlavní funkcí je žvýkání. Nicméně ovlivňují rovněž výslovnost a přispívají k celkovému vzhledu a tvaru obličeje. V průběhu života se člověku vyvíjejí dvě sady zubů. První jsou zuby mléčné (celkem jich je 20), po jejich vypadání následně rostou zuby trvalé (těch je 32). Mléčné zuby se prořezávají zhruba do 3 let věku dítěte, trvalé zuby začínají růst kolem 6 let.
Prořezávání zubů probíhá obvykle v určitém pořadí. Jako první rostou první a druhé řezáky, následují první stoličky a posléze špičáky. Na závěr přichází druhé stoličky. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné, a proto se i v případě prořezávání zoubků mohou objevit individuální rozdíly. Nicméně většinou rostou nejprve zuby v dolní čelisti, až poté v horní. Zuby se prořezávají v párech, tedy současně pravý i levý zub. Zpravidla se tak děje dříve u dívek než u chlapců.
„Prořezávání zubů dítěte často provází nepříjemné stavy, nadměrné slinění a potřeba kousání do věcí, někdy i do lidí. Vyskytnout se mohou také bolesti doprovázené zvýšenou teplotou.Pokud se tyto příznaky u dítěte objeví, není třeba panikařit. Dnes již existují volně prodejné léky určené i pro ty nejmenší děti, které od obtíží dokáží ulevit,“říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.Příkladem je Paralen SUS, suspenze s vůní lesních jahod, která je účinná proti horečce a nejrůznějším bolestem, včetně bolestí provázející prořezávání zoubků. Lék obsahuje léčivou látku paracetamol a užívat ho mohou děti od 3 měsíců v dávkách podle věku a hmotnosti dítěte.Vybrat si můžete také Ibalgin Baby, suspenzi s obsahem ibuprofenu a příchutí malin, která je vhodná pro děti od 3 měsíců (s hmotností nad 6 kg).
„Kromě léků na tlumení bolesti je vhodné dítěti pořídit kousátko. Jde o speciální neostré pomůcky v podobě zvířátek či různých tvarů, které při kousání tlačí na dáseň v místě prořezávajícího se zubu, čímž jednak mírní bolest a jednak pomáhají urychlit celý nepříjemný proces,“dodává MUDr. Bajová. Kousátka s tekutinou uvnitř se mírně vychladí v lednici, tím pádem pak chladí a zklidňují překrvenou a podrážděnou dáseň dítěte. Kousátko však dětem dávejte jen do vyklubání prvního zubu. Později by totiž hrozilo, že dítě předmět prokousne a tekutinu uvnitř spolkne. „Podobně jako kousátko uleví od bolesti způsobené prořezávajícími se zuby i žvýkaní lehce předvařené tvrdší zeleniny, například mrkve nebo kedlubny. Stejně dobře poslouží i kousek kůrky od chleba,“ doporučuje MUDr. Bajová.
Zdroj: Shutterstock.com
Již od prvních zoubků je třeba dbát u děťátka na ústní hygienu. Nejmenším dětem musí zuby i dásně čistit rodiče, ideálně dvakrát denně pomocí navlhčeného kapesníku. U starších dětí okolo 18 měsíců se již může použít dětský kartáček s trochou dětské zubní pasty. Kartáček musí být malý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu a dáseň. Od předškolního věku si už děti čistí zuby samy, nicméně rodiče by na předškolní a mladší školní děti měli dohlížet a zoubky jim dočišťovat.
Autor: redakce