_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 6. Kazivost zubů v těhotenství
Vyvíjející se potomek v děloze bere nastávajícím maminkám krásu a zuby. Toto je pověra, které bohužel stále věří mnoho žen. Jak to s kazivostí zubů v době jiného stavu je?
To, že u některých žen v době těhotenství dojde ke zhoršení stavu chrupu je pravda, ovšem, příčinou není vyvíjející se plod. „Dítě si bere z organismu matky všechny potřebné látky a živiny ke svému vývoji, stavbě a vývoji měkkých i tvrdých tkání, tak to skutečně je. Ovšem, to, že si bere ze zubů vápník potřebný ke stavbě kostí, je zažitý mýtus.
Dítě nedokáže vápník ze zubů matky vyvázat a odčerpat ho pro svou potřebu. Vápník plod získává ze stravy matky. Ta by na toto měla pamatovat a měla by v době jiného stavu přijímat dostatečné množství mléčných výrobků, které jsou na vápník bohaté,“ vysvětluje docent MUDr. Roman Šmucler CSc., ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.
Proč se v jiném stavu více kazí zuby?
Příčiny těhotenské kazivosti zubů je tak třeba hledat jinde, než v budoucím potomkovi. „Zvýšená chuť k jídlu, mnohdy i na sladké, ale naopak i nevolnosti a zvýšená dráždivost žaludku vedoucí ke snížení zubní hygieny, jsou skutečnými příčinami zvýšené kazivosti zubů v době jiného stavu,“ popisuje lékař.
Pokud žena v důsledku těhotenských chutí více jí, vytváří se v dutině ústní ideální podmínky pro rozvoj bakterií podílejících se na vzniku zubního kazu.
Podobně je tomu i u žen, které naopak trpí nevolností. „Časté zvracení mění fyziologické prostředí v dutině ústní, zvyšuje jeho kyselost, podporuje bakteriální nerovnováhu a vytváří podmínky vhodné pro rozvoj zubního kazu. Z toho důvodu je vhodné po každé nevolnosti ústa vypláchnout čistou vodou, která napomůže neutralizaci prostředí dutiny ústní.
Se zvýšenou dávivostí jde ruku v ruce snížená hygiena. Pokud má žena v důsledku těhotenství zvýšený dávivý reflex, má problémy i s čištěním zubů. To jsou pak okolnosti, které napomáhají zhoršení stavu chrupu,“ popisuje lékař.
Pokud žena chce během jiného stavu uchovat zdraví svých zubů, je třeba, aby po celou dobu dodržovala správné hygienické návyky.
„Ústní hygienu je možné podpořit používáním vhodných ústních vod, používáním mezizubních kartáčků, nití a podobně, které gravidní ženy snáze tolerují,“ radí lékař.
Záněty dásní v těhotenství
Častým problémem těhotných jsou nejen kazy, ale i záněty dásní. Jejich příčinou je hormonální nerovnováha a časté nevolnosti mohou tento stav zhoršovat.
„Zánětlivé dásně se projevují zvýšeným krvácením a zčervenáním. Takto postižené tkáně je vhodné masírovat a případně je možné je ošetřit ústní vodou určenou na použití při zánětu dásní.
V žádném případě není vhodné v době zánětu dásní snižovat ústní hygienu kvůli strachu z krvácení, to by stav dásní ještě zhoršilo. Pokud si těhotná neví rady, je možné problém konzultovat se stomatologem například v rámci preventivní stomatologické prohlídky, případně navštívit dentální hygienistku, která také dokáže poradit jak se o takto postižené dásně starat,“ doporučuje docent Šmucler.
Návštěva stomatologa v těhotenství
Během jiného stavu má žena nárok na preventivní stomatologickou prohlídku. Jejím smyslem je včasné odhalení problémů, poučení o ústní hygieně a případné ošetření zubů.„Pokud žena plánuje potomka a není si jista stavem svého chrupu, je vždy lepší, aby stomatologické vyšetření neodkládala až na dobu jiného stavu, ale nechala si zuby zkontrolovat ještě před tím než otěhotní. Důvod je jednoduchý. Pokud by vyšetření ukázalo potřebu rozsáhlejšího výkonu, který by vyžadoval například opakované podání anestezie, antibiotickou léčbu, zhotovení RTG snímku a podobně, je vždy lepší toto podstoupit mimo období jiného stavu.
Smyslem stomatologické kontroly v době jiného stavu jistě není zahájení rozsáhlých výkonů. Tato prohlídka by měla řešit skutečně jen drobné potíže vyžadující minimální výkony,“ popisuje lékař.
Pokud se během těhotenství objeví problém, který je možné na chvíli odložit, je možné k řešení přistoupit mezi 4.-6. měsícem gravidity, kdy hrozí nejméně komplikací. Omylem je často viděné urychlené spravování chrupu na začátku těhotenství, kdy hrozí nejvíce poškození plodu.
Jsou ovšem situace, kdy i těhotná žena náhle potřebuje rychlé stomatologické ošetření.
„Pokud se objeví akutní bolest zubů, otok případně teploty spojené s bolestí zubů, je třeba neodkládat návštěvu stomatologa, odkládání ošetření by mohlo způsobit vážné zdravotní komplikace,“ doporučuje lékař.
Při příchodu do ordinace je však třeba, aby žena upozornila lékaře na to, že je těhotná a uvedla i týden gravidity, ve kterém se nachází. „Následující péče je pak vedena s ohledem na stupeň těhotenství a bezpečnost plodu,“ popisuje lékař.
Čtěte také:
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 8. Na co se nejčastěji ptáte
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 7. Zdravé dětské zuby aneb Aby dítě nemělo kazy
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 5.Ženy mají zubních kazů více. Mohou za to hormony!
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 4. Ošetření zkaženého zubu nemusí být horor
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 3. Žvýkačky a zubní kaz
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu, díl 2. Zubní kazy způsobuje bakterie
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu, díl 1. Za vše můžou trvalé zuby
- Co takhle dentální hygiena, maminky?