_Jahody obsahují více vitaminu C než pomeranč. Jsou ale opravdu zdravé?

Datum publikace: 04.03.2019

Jahody jsou velmi oblíbeným letním ovocem. Konzumovat se dají na opravdu velké množství způsobů. Jsou ale skutečně zdravé pro náš organismus, nebo bychom se měli v jejich pojídání kontrolovat?

Jahoda je souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, rostoucí na jahodníku (Fragaria). Toto souplodí nažek nevytváří nepravý plod. Jahody patří mezi drobné ovoce. Milují sluneční kouty a jsou velmi citlivé na trvalé zavlažování. V období od května do července si je můžete koupit prakticky všude nebo si je doma dokonce poměrně jednoduše vypěstovat. 

Není jahoda jako jahoda

V současné době se pěstuje více odrůd jahodníku. Obvykle se jedná o křížence více druhů. Nejčastěji jsou pěstovány odrůdy křížence jahodník velkoplodý. Tyto jahody jsou obvykle rostliny většího vzrůstu a mají větší plody než plané druhy jahod. Podle doby sklizně jsou někdy prodejci rozdělovany odrůdy jahodníku velkoplodého na:

  • jednouplodící- takový druh plodí pouze jednou, maximálně dvakrát do roka
  • stáleplodící- mezi tyto odrůdy jahodníků zařazujeme odrůdy, které v českých podmínkách plodí dvakrát ročně
  • měsíční- tady se nejedná o jahodník velkoplodý, pěstované kultivary plodí opakovaně až dvakrát ročně velké plody nebo malé plody v nevelkém množství
  • day neutral- tyto jahodníky plodí celý rok, dávají ale velkou úrodu pouze v pozdním jaru a počátkem léta

Jsou opravdu zdravé? 

Odpověď je v tomto případě jednoduchá - ANO, jsou! Obsahují totiž velmi mnoho důležitých složek, a to i přes to, že jsou z 90 % tvořeny vodou. Sto gramů jahod odbsahuje více vitamínu C než poměranč. Výhodou je i to, že obsahují zanedbatelní množství tuků a nízký obsah sacharidů (32 kilokalorií na 100 gramů).

Právě z těchto důvodů jsou nejen zdravé, ale i ideální letní pochoutkou pro osoby, které se snaží zhubnout. Mnozí odborníci na výživu dokonce tvrdí, že se mohou konzumovat i ve velkém množství. Třeba takový Benjamin Fosk je skvělou surovinou pro snídani, případně i obědový dezert či večerní svačinku. 

Jelikož obsahují velké množství vlákniny, jsou skvělé pro naše střeva. Přínos stravy s vysokým obsahem této látky byl prokázaný, dokáže také snížit riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku a nebo obezity. 

Značné množství vitamínu C v jahodách posiluje antioxidační účinek imunitního systému, dále volné radikály v těle a chrání tělesné buňky před poškozením. Posiluje také celkový zdravotní stav, ale také brzdí proces stárnutí.  

Jak to tedy je?

Jahody obsahují také i nezanedbatelné množství důležitých minerálů a stopových prvků (železo, draslík, mangan), které jsou nevyhnutelně důležité pro tělesné funkce. Červené plody navíc v porovnání s ostatními druhy ovoce obsahují velké množství kyseliny listové. Její dostatečný příjem v potravě ocení především těhotné ženy, protože podporuje množení buněk a tvorbu krve, a tím také optimální vývoj embria. 

Tento druh ovoce tak trochu překypuje červenou barvou, což ale mimochodem nezaručuje jejich sladkou chuť. Za jejich barvu jsou zodpovědné antokyány, kterých je v jahodách více než 25 a působí jako antioxidanty. 

Podle mnoha studií snižuje pravidelná konzumace bobulovitého ovoce, kam patří i jahody, krevní tlak, přispívá k celkovému zdraví srdce a snižuje také riziko úmrtí na srdeční onemocnění. 

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek