_I rodiče se někdy potřebují vyspat!
S nedostatkem spánku se potýkají snad všichni novopečení rodiče. Podívejte se, jaké rady svým klientům – čerstvým rodičům - potýkajícím se se spánkovým deficitem, dávají odborníci z Mayo Clinic.
Být rodičem může být vyčerpávající, zejména pokud jde o rodiče novorozenců, případně novorozených vícerčat, kteří potřebují pravidelnou péči v tříhodinových intervalech ve dne, v noci.
První, co by si rodiče novorozenců měli uvědomit je, že vše jednou pomine a že po tomto náročném období nastane změna. Tato změna dřív, nebo později rodičů dovolí spát v kuse déle než dvě-tři hodiny.
Vše ale potřebuje svůj čas. Dítě do tří měsíců věku jen zřídka kdy spí více než pět hodin v kuse, jak se ale dítě vyvíjí, začne se mu měnit spánkový rytmus a spí ve stále delších časových úsecích. Některé děti po půl roce věku umí prospat celou noc bez probuzení.
Co by mohlo nevyspalým rodičům pomoci?
Jděte si lehnout pokaždé, kdy vaše dítě usne! Vypněte mobil, zvonek u dveří, nemyslete na koš plný prádla, ani na nepořádek v kuchyni a na další práci a povinnosti a jděte spát.
Chystají se k vám na návštěvu příbuzní, či blízcí kamarádi? Zkuste návštěvu proměnit ze společenského setkání na pomoc a svěřte jim dítě v kočárku na dlouhou procházku. Než se z procházky vrátí, zkuste si jít lehnout.
Pokud se chcete vyspat v klidu, neberte si svého potomka s sebou do postele. Pokud spíte s novorozencem, bojíte se usnout a neustále sledujete jeho chování.
V noci se střídejte. Pokud je dítě během nocí neklidné, hodně pláče nebo jen nechce spát, protože má otočený denní rytmus, zkuste se u něj během večera a noci střídat.
Pokud nechcete, aby vaše ponocování trvalo věčně, snažte se nevěnovat dítěti péči pokaždé, když začne jevit známky neklidu. Ne každý zvuk musí nutně znamenat okamžitou přítomnost rodiče. Pokud je dítě nakrmené, přebalené a netrápí ho jiné nepohodlí, můžete ho nechat chvilku plakat.
Má-li dítě problémy s usínáním, ujistěte se, že ho během spánku nic neruší – hlasitá hudba, zvuk televize, mnoho světla, velké teplo apod. U některých nespavých dětí pomůže i změna místa postýlky, pokud je to možné.
Je-li dítě plně kojené a má problémy se spánkem, je dobré, aby matka zvážila, zda problém není na její straně. V některých případech může být na vině kofein, který má povzbuzující účinky a přechází v malých dávkách do mateřského mléka.
Více o účincích kofeinu najdete ve článku Kofein do mléka přechází, ale jen v nepatrných dávkách
Více o spánku dítěte najdete v sekci Péče o dítě - rubrika Spánek dítěte
Redakce ABC těhotenství.