_I očkování může mít své vedlejší účinky
Chystáte se s dítětem na povinné, či nadstandardní očkování? Měli byste počítat s tím, že i tento výkon může mít vedlejší účinky.
Očkování (vakcinace), je způsob, kterým se organizmus stimuluje k produkci protilátek a vzniku odolnosti vůči dané (vakcinované) nemoci. Pokud dojde k vakcinaci, je na minimum snížená pravděpodobnost toho, že u očkovaného jedince nemoc propukne, pokud by k onemocnění ve výjimečných případech přeci jen došlo, měl by být jeho průběh jen velmi mírný.
Kromě individuálního přínosu, má očkování i celoplošný efekt. Pokud dojde k proočkování většiny populace, dochází k zamezení dalšího šíření původce infekce. V proočkované populaci, je výskyt nemocí, proti kterým je vakcinace zaměřena jen velmi vzácný a tím je pasivně chráněna i část jedinců, kteří ze zdravotních důvodů vakcinaci podstoupit nemohou.
Přes pozitivní přínos, může mít očkování u části jedinců negativní účinky.
Místní (lokální) reakce
- objevují se v krátkém časovém odstupu od podání vakcíny (do 1-2 dní) v místě aplikace očkovací látky
Mezi nejčastější patří:
- bolest v místě vpichu
- otok a zčervenání
- vytvoření hnisavého ložiska (infiltrát)
- zduření mízních uzlin
- zvýšená teplota – do 37,5 °C
Tyto projevy většinou vymizí spontánně. Přesto by o nich měl být lékař, který vakcinaci prováděl, informován.
Celkové reakce
– projevy mohou být různé, nastupují v různém časovém odstupu od podání vakcinační látky a liší se podle typu podané vakcíny
Mezi nejčastější patří:
- teplota do 39 °C
- bolest hlavy a svalů
- nechutenství, zvracení, průjem
- u některých typů vakcíny (například proti spalničkám) může dojít ke vzniku kožních projevů
Pokud se vyskytnou tyto potíže, měl by být stav dítěte konzultován s lékařem, který vakcinaci provedl. Ke snížení teploty a zmírnění bolesti je možné podat léky k tomu určené (například s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu). Zčervenání a bolest v místě vpichu je možní mírnit chladivými obklady.
Vážné celkové reakce
– u velmi malého procenta populace může dojít ke vzniku prudké celkové reakce na očkovací látku. Tyto projevy se objevují v krátkém časovém odstupu od podání vakcíny (do 24 hodin).
Velmi vzácně se tak může objevit:
- horečka vyšší než 39 °C
- neutišitelný pláč dítěte
- křeče
- těžké bolesti svalů
- těžké bolesti hlavy, které mohou předcházet vzniku postvakcinační encefalitidě
- anafylaktický šok (nastupuje velmi rychle po vakcinaci – nejčastěji do jedné hodiny)
Tyto reakce by měly být neprodleně konzultovány s lékařem, který provedl vakcinaci, pokud v době nástupu projevů není lékař dostupný, je na místě vyhledat nejbližší zdravotnické zařízení či lékařskou pohotovostní službu. Řešení těchto nežádoucích účinků nespadá do rukou laiku, ale je u nich nutná rychlá lékařská konzultace.
Před každým očkováním by rodiče měli upozornit lékaře na aktuální zdravotní stav dítěte a na výskyt vážných onemocnění v rodině a příbuzenstvu.