_Funguje nouzová antikoncepce u všech žen stejně?

Funguje nouzová antikoncepce u všech žen stejně?
Datum publikace: 06.02.2014

Nouzová antikoncepce je poslední záchranou před nechtěným otěhotněním po nechráněném pohlavním styku, případně po ní ženy sahají v případě, když další metody prokazatelně selhaly.Jenže, co když u všech žen nefunguje stejně?

 

Touto otázkou se od konce loňského roku zabývá Evropská agentura pro léčivé přípravky.
Popudem k přezkoumání účinnosti nouzové antikoncepce byly kroky švédského lékového regulačního úřadu, který jm. u léku Norlevo obsahujícího účinnou látku levonorgestrel přidal na základě svých studií tento dodatek: „ V klinických studiích byla antikoncepční účinnost snížena u žen s tělesnou hmotností 75 kg nebo více, a levonorgestrel není účinný u žen, které váží více než 80 kg.“

Nouzová antikoncepce

V České republice je registrováno několik přípravků spadajících do skupiny nouzové antikoncepce: účinná látka progestin levonorgestrel je obsažena v přípravcích:
Norlevo , Levonelle/POSTINOR, Levodonna.
Tyto přípravky je možné užít až s 72 hodinovým odstupem od rizikového pohlavního styku a je možné zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu.

Účinná látka ulipristal-acetát je obsažena v přípravku ellaONE, užít jej lze až se 120 hodinovým odstupem od nechráněného pohlavního styku, ale jeho výdej je vázán na lékařský předpis.

Jak nouzová antikoncepce funguje

Princip postkoitální antikoncepce je založen na  zablokování a/nebo oddálení ovulace v době rizikového pohlavního styku. Pokud toto nastane, nedojde k vyplavení vajíčka a tím je zabráněno jeho následnému oplození.
Nouzová antikoncepce není náhradou běžného typu hormonální antikoncepce či jiných antikoncepčních metod a její užití by mělo přicházet v úvahu pouze ve výjimečných situacích.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek