_Dříve než otěhotníte
O těhotenství, o kvalitě vývoje plodu a průběhu těhotenství se rozhoduje dávno před tím, než žena přijde do jiného stavu. V České republice jsme za posledních 30 let dosáhli vynikajících výsledků perinatální péče a nyní se hledají cesty, jak postupovat v tomto trendu do budoucnosti. Proto vznikla tzv. perikoncepční péče ("peri" z řeckého: kolem, související s), která zahrnuje péči pre-koncepční (před otěhotněním) a post-koncepční (po otěhotnění) v I. trimestru těhotenství (první tři měsíce). Obě období spolu nedělitelně souvisí a ovlivňují vývoj zárodku a kvalitu těhotenství jako takového.
„Pre-koncepční“ péče by měla začít „před-těhotenstvím“. To je však úkol, který vyžaduje spolupráci jak gynekologa, tak ženy, která plánuje těhotenství. Velmi důležitá je na prekoncepčním vyšetření i skutečnost, že umožňuje naplánovat vyšetření těhotné v I. trimestru těhotenství. Jinak hrozí, že se žena dostaví k prenatální péči pozdě, v době, kdy je například na ultrazvukový a biochemický screening vrozených vad v I. trimestru pozdě.
Vlivy na těhotenství
Faktory, které ovlivňují výsledek početí, lze rozdělit do dvou velkých skupin: změnitelné a nezměnitelné. Změnit lze stav výživy, způsob zaměstnání, životní prostředí a styl, očkování, trvalou léčbu a momentální zdravotní stav. Nezměnitelné jsou věk matky, genetická, reprodukční a osobní anamnéza. Nezměnitelné faktory však mohou vést k opatřením, které mohou mít pozitivní vliv na vývoj plodu a výsledek těhotenství. Zbytečným problémem je např. zanedbaná léze čípku děložního vyžadující chirurgické řešení v těhotenství. Často již v období před koncepcí můžeme zjistit přítomnost zdravotně vysoce rizikového prostředí (např. s vysokým rizikem rozvoje virového infekčního onemocnění- učitelky) nebo škodlivých životních návyků (kouření, alkohol).
Změny v těhotenství
Těhotenství změní normální fysiologii ženy a mění se také potřeby výživy během těhotenství. U většiny látek je spotřeba zvýšena. Co se týče vitaminů a minerálů je nárůst mnohem vyšší než zvýšení nároků na energetický přísun. Energetická spotřeba stoupá asi jen o 300 kcal, zatímco potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku. To jí mohou usnadnit multivitaminové reparáty, které zajišťují dostatečný přívod minerálů a živin bez ohledu na množství a druh výživy. V současnosti lze považovat za prokázané, že dobrá výživa matky snižuje výskyt předčasného porodu a zvyšuje průměrnou porodní hmotnost a podporuje kojení. Kvalita a kvantita výživy ovlivňuje průběh těhotenství.
Čtěte také:
- Spermie se vpraví přímo do vajíčka - ICSI
- Otěhotněla jsem na poslední chvíli, díky vajíčku dárkyně
- Ovulační testy řeknou, kdy je nejlepší doba k otěhotnění
- Za nechutenství a podrážděnost mohou i afty
- Plánujete kariéru a odkládáte početí dítěte? Pozor, abyste se nepřepočítala
- Eliminujte riziko rozvoje poruch autistického spektra u svého dítěte. Vitamíny již před samotným početím
- Reprodukční kliniky se chystají na sezónu – lidé chodí na jaře