_Diagnóza rakoviny prsu v těhotenství
Při vyslovení podezření na rakovinu prsu v mysli ženy vždy vyvstane strach z následných dní, z toho co přijde, jak bude probíhat léčba a z toho, co bude dál. Situace je o to horší, dojde –li k odhalení nádoru v době jiného stavu. V tu chvíli si žena uvědomuje, že ve hře jsou najednou dva životy – její a jejího ještě nenarozeného dítěte.
Statistiky ukazují, že v České republice ročně dojde k odhalení zhruba 20 případů nádoru prsu těhotných žen. Okolností, které se na této smutné statistice podílejí, je více.
„Vznik nádoru prsu do jisté míry souvisí s věkem ženy. V současné době, kdy je trend posouvání prvního mateřství do třicátého roku věku, je i tento fakt jednou z příčin rozvoje rakoviny prsu v době gravidity.
Další okolností, která souvisí s množstvím diagnostikovaných nádorů v těhotenství, je skutečnost, že stále více žen podstupuje v rámci léčby neplodnosti hormonální hyperstimulaci vaječníků. Tato skutečnost odráží jednak již zmiňovaný věk žen, a jednak souvisí i s vlastním podáváním hormonální léčby určené ke stimulaci vaječníků,“ popisuje MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu zhoubných i nezhoubných nemocí prsu Breast Unit Prague.
Těhotenství zhoršuje podmínky diagnostiky nádoru prsu
Diagnostika rakoviny prsu v době jiného stavu je poměrně náročná. Mléčná žláza reagující na hormonální změny v době gravidity a procesy související s nástupem laktace činí prsní žlázu nepřehlednou. To ztěžuje nejen vyšetření pohmatem (palpační), ale i pomocí zobrazovacích metod. Dojde-li k podezření na nádor rakoviny prsu v době jiného stavu, je nutné, aby žena navštívila specializované centrum. „První volbou je v těchto případech vyšetření pomocí ultrazvuku. Pokud je nádor diagnostikován, je vyšetřena i sentinelová - tedy první spádová mízní uzlina.
Pokud to situace vyžaduje, například, je-li nález pořízený ultrazvukem nejasný, je možné provést i vyšetření za použití mamografu,“ dodává lékařka.
V případě potvrzení nálezu je zahájena léčba. Ta se odvíjí od stupně probíhajícího těhotenství. Ne vždy však musí diagnóza nutně znamenat ukončení těhotenství. „Toto rozhodnutí by mělo být pouze na ženě a neměla by k němu být nikterak nucena,“ upozorňuje primářka Skovajsová.
Jak rakovině prsu v těhotenství předejít
Rozvoj rakoviny prsu je z části dán genetickými dispozicemi a věkem ženy. Prevence je tak velmi omezená.
„Zabránění rozvoje rakoviny prsu může preventivní odstranění mléčné žlázy. To je ale výkon, který není možné plošné aplikovat a lze ho doporučit pouze u žen s vysokým rizikem vzniku tohoto onemocnění.
Ženy by proto měly volit jinou cestu. A to cestu včasných kontrol, které v případě nálezu zvyšují šanci na úspěch léčby.
Pokud žena ve věku třicet a více let plánuje těhotenství, je vhodné, aby do něj vstupovala s vyšetřenými prsy a vědomím, že je zdravá. Jen tak lze předejít tomu, že k vyslovení diagnózy dojde v průběhu těhotenství,“ uzavírá lékařka.
Čtěte také:
- Rakovina prsu a léčba laserem ve světě
- Rakovina prsu a mýty, které vás matou
- Cílená léčba dává naději ženám s rakovinou prsu v posledním stadiu
- Mamograf zdraví uškodit nemůže!
- Léčba rakoviny laserem je možná i v Česku
- Nejčastější mýty o mamografickém vyšetření
- Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem