_Diagnóza dysplazie kyčelního kloubu u dětí může rodiče vyděsit. Řešení ale má

Diagnóza dysplazie kyčelního kloubu u dětí může rodiče vyděsit. Řešení ale má
Datum publikace: 30.11.2017

Vývojová kyčelní dysplazie – za složitým termínem se skrývá poměrně častý problém. Miminko má problém s kyčlemi. „V minulosti byl u nás výskyt dysplazie kyčelního kloubu až dvacet procent. Po zavedení včasného screeningu a diagnostiky se stav výrazně zlepšil,“ říká MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Vývojová kyčelní dysplazie má několik příčin. Na jejím vzniku se podílejí hormonální vlivy doprovázející těhotenství, kdy kvůli zvýšené hladině ženských hormonů v těle matky dochází k rozvolnění tkání kyčelního kloubu plodu v děloze. Vliv má i poloha plodu v děloze, riziková je z pohledu rozvoje dysplazie poloha koncem pánevním. „Pokud na vchod pánevní naléhají nožky nebo řiť plodu, jde o polohu, která zvyšuje pravděpodobnost rozvoje dysplazie kyčelního kloubu,“ upřesňuje lékař.

K dalším rizikovým faktorům patří genetické vlivy. Pokud jeden z rodičů měl problémy s dysplazií, riziko se opět zvyšuje a roli hraje i pohlaví. Tato komplikace se častěji vyskytuje u dívek než u chlapců.

Jsou kyčle v pořádku?

První kontrola kyčlí by měla probíhat hned po narození, v porodnici ještě před tím, než maminka s novorozencem odejde domů. Druhá kontrola by měla proběhnout v ortopedické ambulanci mezi šestým a devátým týdnem života dítěte. Poslední vyšetření kyčlí je doporučeno mezi 12.-16. týdnem života dítěte. „Toto třístupňové síto by mělo zajistit včasné odhalení problému u všech dětí. Pokud se zjistí, že dítě má dysplazii, je třeba co nejdříve zahájit léčbu.

Smyslem včasné diagnostiky a léčby je, aby dítě bylo vyléčeno do jednoho roku života, což je období, kdy většina dětí začíná chodit,“ doplňuje MUDr. Ošťádal.
Vyšetření kyčlí má dvě části. Nejprve lékař zhodnotí postavení a hybnost kyčlí a následně udělá ultrazvuk kyčlí. Díky zobrazení získá informace o stavu celého kyčelního kloubu. „RTG snímky se dnes dělají jen výjimečně, v případě, že je třeba doplnit ultrazvukové vyšetření. Jejich zhotovení je bezpečné a dítě nijak nezatíží,“ doplňuje lékař.

Peřinka a třmínky – obojí patří k léčbě dysplazie kyčelního kloubu u dětí

Pokud vyšetření ukáže, že dítě má kyčle v pořádku, není třeba žádné další opatření. „Pokud je vše, tak jak má být, tak je zbytečné cokoli navíc dělat. Některé maminky mají pocit, že by měly dávat plínku navíc a podobně. To je úplně zbytečné. Problém je třeba řešit pouze tehdy, pokud vyšetření ukáže, že dítě trpí dysplazií. V takovém případě je třeba zahájit léčbu,“ říká lékař.

Dysplazie má několik stupňů. To, jakým stupněm dítě trpí, ukáže právě vyšetření. Smyslem léčby je dosažení správného postavení kyčelního kloubu v kloubní jamce. Toho se docílí fixací nohou dítěte pomocí ortopedických pomůcek. U mírných forem se doporučuje nasazení Frejkovy peřinky. U dětí s vyšším stupněm dysplazie lékaři doporučují použití Pavlíkových třmínků. Ve všech těchto případech léčba probíhá v domácí péči za sledování ortopeda. V těžších případech je však nutná hospitalizace.

„To je případ trakční terapie. Při této metodě je dítě speciálně fixováno pomocí vyvázání tak, aby kyčelní kloub byl v ideálním postavení v kyčelní jamce. Tato léčba trvá šest týdnů. Poté je provedeno vyšetření s kontrastní látkou v krátké anestezii. Pokud léčba byla úspěšná, tak dítě dostane sádru, která po dobu dalších šesti týdnu nožky drží a stabilizuje kloub. Poté je sádra sejmuta a probíhá doléčení v třmíncích. Léčba je dlouhodobá a trvá až do doby, kdy je ultrazvukem potvrzen normální nález,“ dodává lékař. Krajní variantou léčby dysplazie je operace. K té lékaři přistupují tehdy, pokud jiná metoda léčby není úspěšná.
Součástí péče o děti s dysplazií kyčelního kloubu je opakované sledování v ordinaci ortopeda do ukončení růstu. „V případě, že dojde ke zhoršení stavu, tak lékař navrhuje další postup léčby,“ uzavírá MUDr. Ošťádal.

Autor: Barbora Neubergerová

 

 


MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek