„Cokoliv dáte na internet, tak se stává ihned veřejným, už nikdy nebudete mít kontrolu nad tím, zda to nebude sdílet i někdo další,“ upozorňuje pro abctehotenstvi.cz psycholog Petr Šobra.
Zvláštní důraz je třeba klást na zveřejňování fotek vašich dětí. „To, co je pro většinu rodičů naprosto přirozené, může totiž být pro specifickou skupinu uživatelů atraktivní,“ doplnil pro náš web Jiří Palyza z Národního centra bezpečnějšího internetu. Pokud chcete, aby fotky vašich dětí nemohl nikdo dále použít, tak je na internet nedávejte.
Dodržujte pravidla
Pokud se však rozhodnete, že fotky vašich ratolestí vyšlete do světa, zkuste respektovat následující rady: „Obecně by se neměly zveřejňovat fotky, kde je dítě identifikovatelné, čili je vidět jeho tvář a oči. Dále pak fotky, kde je dítě polonahé či nahé nebo fotografie, na nichž jsou děti zobrazené ve vyzývavých pózách,“ zdůraznil Palyza. Letní období takovým fotkám přímo nahrává, rodiče totiž často fotí děti při koupání v bazénu nebo na dovolené u moře. „Rodiče by si vždy měli fotky vždy prohlédnout, zda nezobrazují více, než by měly,“ uvedl Palyza, který rodičům zároveň poradil, aby na fotkách dětí neprozradili jejich bydliště.
Zdroj: Shutterstock.com
Lidé, kteří fotografie mohou zneužít, totiž číhají všude a kdekoliv. „Dětské fotografie se kromě sdílení specifickými skupinami uživatelů dají zneužit také pro vytváření falešných (fake) profilů na sociálních sítích,“ poukázal Palyza.
Pozor na šikanu
Je třeba myslet také na to, že pokud na internetu sdílíme fotky našich dětí, děláme to v podstatě proti jejich vůli. „Vytváříme dětem jejich digitální stopu, o kterou se nás neprosí a v některých neuvážených případech můžeme dítě do budoucna vystavit i šikaně,“ upozorňuje Palyza. Pozor by si rodiče měli dávat například na fotky dětí po různých dětských „nehodách," ať už při jídle, nebo když není v dosahu a včas toaleta. „Opatrně také s tagováním fotografií, ze sdílené fotografie s popisem „náš Milánek se právě počůral" asi dítě za pár let, až bude vstupovat do sociálních médií, rozhodně radost mít nebude,“ doplnil odborník na tuto tématiku. „Pokud sdílíme fotografii, kde je dítě zesměšněno, potenciálně ho tím vystavujeme budoucí (kyber)šikaně, kdy se může stát terčem posměchu mezi svými vrstevníky,“ uzavřel.
Autor: Petr Sobol