_Co najdete ve spodním prádle?
Časopis dTest po provedených testech dámského i pánského spodního prádla varuje: V testovaném prádle byly nalezeny nežádoucí látky, včetně rakovinotvorného kadmia. Vyšší riziko lze očekávat u podprsenek, z barev jsou rizikovější tmavší odststíny a vyplatí se zvážit i místo nákupu.
Textilní výrobky představují nejčastější kategorii v systému evropského hlášení nebezpečných výrobků RAPEX. U spodního prádla se riziko násobí, neboť přichází do přímého kontaktu s velmi citlivými částmi těla. „Předpokládali jsme možná rizika, a proto jsme se při testování zaměřili na pánské i dámské spodní prádlo,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.
Podprsenky mohou obsahovat nebezpečný kov
Nejhůře z celkového porovnání vycházejí podprsenky. Obsahují totiž na rozdíl od ostatních druhů prádla i kovy a plasty. Nejzávažnějším nálezem byl nadlimitní obsah rakovinotvorného kadmia v plastovém kroužku ramínek české podprsenky Linia; zdravotní riziko kadmia se váže k dlouhodobému kontaktu. Dalšími nežádoucími chemickými látkami nalezenými v některých výrobcích byly ftaláty a nonylfenol, které přispívají i ke znečišťování životního prostředí. „Spodní prádlo z tržnice představuje vyšší riziko, ale ani značkové výrobky stoprocentní kvalitu nezaručí. Vhodnější je prádlo světlé, neboť u tmavého může docházet k uvolňování nestálých barev, a tedy k možnému vzniku alergických reakcí u citlivých jedinců,“ upozorňuje Ida Rozová.
Nové vždy vyperte
Další rady, které pomohou minimalizovat riziko, se týkají samotného zacházení s prádlem. Rozová doporučuje: „Nové prádlo je třeba před použitím vždy vyprat, lze tak odstranit část nežádoucích látek. Vhodná je častá obměna kvůli omezení doby kontaktu s pokožkou.“ Vodítkem může být také udělení standardu Oeko-Tex, který zaručuje chemickou a ekologickou nezávadnost textilu.