_Co jíst v těhotenství? Jídelníček pro budoucí maminky

Co jíst v těhotenství? Jídelníček pro budoucí maminky
Datum publikace: 25.07.2019

Jistě znáte rčení, které říká, že v těhotenství musíte jíst za dva. To ale není tak úplně pravda. Denní příjem by se měl zvýšit jen o několik kalorií. A některá jídla si budete muset odpustit a na čas je vynechat.

V těhotenství se nemusíte přecpávat a jíst vše, co vám přijde pod ruku. Není dobré pro vás ani pro dítě. Stravu mějte vyváženou, nejezte příliš tučných jídel a nevynechávejte svačiny.

Jak jíst v těhotenství?

Váš denní příjem by se určitě neměl zdvojnásobit, úplně stačí ho zvýšit o 500 kalorií. Díky tomu tolik nepřiberete a dítěti hrozí menší riziko nemoci po porodu. Váš jídelníček by v tomto období měl obsahovat 2 až 3 porce zeleniny, 2 porce ovoce, 3 porce celozrnné potraviny, jako například cereálie nebo těstoviny, a 2 až 3 porce bílkovin. Pokuste se jídlo moc nesolit, sůl totiž zadržuje vodu a zvyšuje se vám tak krevní tlak, co není dobré pro vás ani pro dítě. 

Celkový příjem v těhotenství

Celkový příjem v těhotenství by měl být kolem 2 700 kalorií. S postupem těhotenství se však můžou měnit i nároky na jídelníček, je proto potřeba vždy stravu mírně upravit.

  • První trimestr – strava by měla být pestrá a obsahovat dostatek vitamínů
  • Druhý trimestr – potřeba zvyšovat příjem bílkovin, sacharidů, vitaminů
  • Třetí trimestr – omezit přísun soli a vyhýbat se potravinám, které nadýmají

Káva v těhotenství

Většina gynekologů vám doporučí nepřekračovat hranici dvou šálků kávy denně. Kofein může snižovat porodní hmotnost dětí a také zvyšovat riziko cukrovky. Proto je dobré pít kávu s rozumem a raději méně.

Jak by měl vypadat jídelníček?

Nezapomínejte, že musíte správně živit sebe i dítě a zbytečně moc nepřibírat. Vaše strava by měla být vyvážená a plná minerálů a vitaminů.

Snídaně

Jako první jídlo dne by vás snídaně měla nastartovat na celý den. Ideální jsou müsli s mlékem nebo jogurtem, ovesná kaše, bílý jogurt s ovocem nebo třeba i ovocné smoothie či celozrnný chléb. Nepotřebujete žádné drahé potraviny, všechno snadno seženete v supermarketu. Navíc tak můžete i hezky ušetřit, sledujte například akce Albert.

Svačina

Na svačinu určitě nezapomínejte a nevynechávejte ji. Vezměte si například oříšky, ovoce nebo mrkve. Po ruce můžete mít i jogurt nebo tvaroh.

Oběd

Kombinujte zeleninu, maso a přílohu. Ideální je drůbeží maso, ryby nebo saláty. Připravit si můžete například zapečené brambory se sýrem a zeleninou, míchaný salát s avokádem, lososa s rukolovým salátem nebo rýži s kuřecím masem a chřestem. V akci v Albertu najdete kvalitní maso i ryby na přípravu chutného a zdravého oběda. 

Svačina

Druhou svačinu byste také neměly vynechávat. Ovoce ale spíš vyměňte za zeleninu a připravte si potraviny bohaté na bílkoviny.

Večeře

Ke konci dne jsou nejlepší ryby se zeleninou a drůbeží maso. Doporučuje se ale vynechat přílohu. Na večeři si připravte třeba tuňáka se zeleninou v páře, kuřecí maso zapečené s hráškem a sýrem nebo celozrnnou rýži s ovčím sýrem a vlašskými ořechy.

Správný vývoj dítěte závisí mimo jiné také právě na stravě, kterou v těhotenství jíte. Nezapomínejte tedy na to, že byste se neměly přejídat a zvyšovat svůj příjem na dvojnásobek. V těhotenství budete potřebovat stravu bohatou na vitaminy, minerály, bílkoviny i sacharidy. Vyhýbejte se přílišnému solení a tučným jídlům. Určitě se ale nemusíte trestat za kousek čokolády. Myslete i na psychickou pohodu a vyhýbejte se stresovým situacím.

Tak co, jaký recept připravíte vy?

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek