Jedním ze „zaručených“ tipů, jak vyvolat porod je pití odvaru z listů maliníku. Pravdou je, že maliník pomáhá zvýšenému prokrvení děložního svalstva. Bylinné čaje ale nejsou během těhotenství obecně příliš doporučované. Určitě tedy platí, že by se nastávající maminka měla poradit se svým ošetřujícím lékařem, pokud se rozhodne experimentovat. Některé bylinky mohou například zvyšovat krevní tlak, což rozhodně není žádoucí, atd…
Další zaručená rada, jak si pomoci a začít rodit, je masáž bradavek. Tvrdí se, že právě tato činnost může stimulovat kontrakce. Vyplavuje se při ní totiž hormon oxytocin. Masáž by měla trvat maximálně 20 minut a probíhat by pak měla po několik dní před stanoveným termínem porodu.
Vyvolat porod sexem? Opět jsou zde ve hře prostaglandiny, ale četnost styků by musela být poměrně vysoká na to, aby tato metoda vyvolání porodu byla účinná. Takže jedním sexem nic nevyřešíte, na patnáct, dvacet souloží rozhodně chuť v pokročilém stádiu těhotenství mít nebudete, takže opět, abyste neublížila miminku, nebo sobě, raději na takovou metodu zapomeňte.
Zdroj: Shutterstock.com
Pokud podlehnete dojmu, že fyzická aktivita je to pravé, jste na omylu. Díky ní by mohlo dojít k odloučení placenty, což by vaše dítě ohrozilo. Větší zátěž totiž v pokročilém stádiu těhotenství doporučená není.
Dobrým tipem ale je cvičení na těhotenských míčích v průběhu gravidity, pod vedením zkušeného terapeuta. To totiž může pomoci v tom, aby dítě zaujalo správnou polohu. Nejedná se tedy o vyvolání porodu, spíš úpravu polohy plodu. Pod vedením odborníka.
Lékaři jsou ovšem velmi skeptičtí ke všem babským radám, týkajícím se indukce porodu. Ženy především nemají reálný důvod porody vyvolávat na základě vlastního uvážení. Jak totiž tvrdí, příroda ví dobře, proč některé ženy pár dní přenášejí, jiné rodí krátce před termínem. A vstupovat jí do procesu porodní přípravy laickými pokusy se rozhodně nevyplácí.
„Co se týče různých babských rad jak vyvolat porod, byl bych k nim velmi obezřetný. Za prvé je otázka, proč by žena sama měla rozhodovat a usuzovat o tom, že už její těhotenství má skončit porodem. My stále ještě nevíme, proč těhotenství u různých druhů a člověka trvá různě dlouho a co je spouštěcím momentem děložní činnosti, která vede k porodu,“ uvedl pro abctehotenstvi.cz porodník, profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře. A dodal: „U člověka je průměrná délka těhotenství 280 dní (počítáno od prvního dne posledních menses) a běžná odchylka je + 14 dní. Za druhé, jakékoliv rádoby laické metody mohou vést k naprosté katastrofě. Pití různých odvarů může být jedovaté, nepřiměřená fyzická aktivita jako „mytí oken“ může vést k odloučení placenty atd. I lékařsky vedené vyvolání porodu má svoje pravidla, která by se měla dodržovat.“
Takže je jednoznačné, že by se ženy v případě jakéhokoli podobného nápadu měli radit s lékaři a babským radám se pro jistotu obloukem vyhnout.
Kdy lékaři porod vyvolávají: Například v případě, kdy ženy „přenášejí“ to může být týden až 14 dní po termínu. Nebo v případě, kdy je plod příliš velký. Problém může nastat i tehdy, kdy je matka diabetička. Pak dochází k odborně vedené indukci porodu.
Lékaři porod vyvolávají také tehdy, kdy nedochází ke kontrakcím. Zároveň musí být dostatečně „zralé“ děložní hrdlo. Což žádná maminka jako laik odhadnout nedokáže, proto je dobré nechat na odbornících, jestli je na místě těhotenství ukončit či nikoliv.
Autor: Zuzana Zelenková