_Bezpečné léto: 4 věci, které se nám během letních měsíců mohou hodit
K létu neodmyslitelně patří výlety do přírody, sportovní aktivity a koupání. Letní radovánky ovšem někdy končí pohmožděninami, odřeninami a drobnými bolístkami. Přestože jsou to častokrát drobnosti, dokážou pěkně znepříjemnit výlet nebo rovnou celou dovolenou.
Abyste byli schopni úrazy zvládnout, je dobré s takovými situacemi předem počítat a mít po ruce kvalitní vybavení. Co byste měli mít na výletech při sobě?
1. Bandáže
Podle statistik patří mezi nejčastější letní úrazy podvrtnutí kotníku, kolene a vykloubení kloubů horní končetiny. Nenápadným, přesto velmi častým, nebezpečím je v tomto případě trampolína. Přecenění našich akrobatických a sportovních schopností může mít nepříjemné důsledky. U většiny aktivit přitom stačí jedno špatné došlápnutí, jeden špatný pohyb, a naše vysněná dovolená, na kterou jsme se celý rok těšili, se může změnit v nepříjemné trápení.
V takových případech nastupují na scénu bandáže, které dokážou pomoci při poranění kloubů, nebo jejich slabosti a ztuhlosti. Použít je ale můžeme také preventivně pro zpevnění namáhaných částí těla, zejména pokud máme zranění z dřívější doby, která se nám při větší námaze dokážou nepříjemně připomenout.
„Základním stavebním kamenem každé kvalitní bandáže je mírný stálý tlak. Stimuluje specifické nervy v kůži a brání hromadění tekutin. Napětí v podkožní tkáni poté klesá, a to přináší zraněnému úlevu,“ vysvětluje Lenka Kvasnicová z technologické společnosti 3M. Bandáže se prodávají pro kolena, kotníky, lokty, zápěstí, palce i celá záda a použité materiály zaručují prodyšnost a komfortní použití i v teplých letních měsících.
2. Chladivé/hřejivé obklady
Mezi stálice nejčastějších letních úrazů se řadí nejrůznější druhy pohmožděnin horních a dolních končetin. Pády při venkovních aktivitách mohou mít nepříjemné následky minimálně na několik dalších dní. Mimo to si můžeme přeceněním svých sportovních dovedností přivodit také natažení některého ze svalů.
Pokud ke zranění dojde, tak od bolesti pomůžou chladivé i hřejivé obklady. Účinně tlumí bolest, zabraňují zánětům, použít se dají i při vzniku otoku, ale také při bolestech hlavy, kloubů nebo svalů. Využitelné jsou za studena i za tepla – mohou nám tak zužovat, nebo rozšiřovat cévy. „Chladivé se hodí na otoky a natažené svaly, naproti tomu namožená záda, klouby či krční obratle je třeba je zahřát,“ Lenka Kvasnicová ze 3M. Gelové obklady jsou k dostání v několika velikostech, z nichž každá se hodí pro jinou část našeho těla. Ten největší můžeme použít na záda a břicho, zatímco ty menší nám lépe ošetří drobnější místa. Obklad stačí ohřát v mikrovlnce, nebo nechat zmrazit v mrazáku, a každé dvě hodiny přikládat na bolestivé místo.
3. Dezinfekce
Přestože je chřipková sezóna dávno za námi, tak se nějakým typem viru můžeme nakazit i během léta. Nejdříve sáhneme rukou na upocená madla v hromadné dopravě, o chvilku později pak stejnýma rukama jíme. Všudypřítomný pyl dráždí mnoho alergiků, kteří si ve snaze zbavit se nepříjemného svědění mnou oči a riskují zanesení infekce. Trávíme více času venku a děti se všeho okolo sebe dotýkají a bez pořádného umytí rukou pak častokrát jí a ti menší si špinavé ruce strkají rovnou do pusy.
Pokud se chystáme na dovolenou, situace pro nás může být ještě o něco komplikovanější. Jiný kraj, jiný mrav a také jiné bakterie a viry. Nejednou se při cestování můžeme dostat do situace, kdy nemáme přístup k tekoucí vodě a mýdlu. Důležitým letním pomocníkem je v takových chvílích dezinfekční gel. Působí například proti hepatitidě B a C, HIV-1, herpetickému viru nebo rotavirům. Prodávají se v několika velikostech a ty menší se vejdou do batohu nebo kabelky.
4. Náplasti
V mnoha situacích se nám kromě dezinfekce hodí také náplasti. Drobná řezná ranka, odřené koleno nebo strhnutý strup, zkrátka každá otevřená rána představuje pro nejrůznější patogenní mikroorganismy vstupní bránu do našeho těla a pokud chceme zůstat v bezpečí, měli bychom místo po vydezinfikování také řádně zalepit. V létě se nám do rány velice snadno dostane špína a náplast proti ní představuje fyzickou bariéru. O to důležitější jsou náplasti v létě, kdy se častokrát koupeme a před vstupem do vody bychom měli na otevřenou ránu použít voděodolnou náplast. Pro ty, kteří se rádi věnují vodním radovánkách jsou vhodné náplasti, které jsou voděodolné.
Autor: redakce