_Antikoncepce v injekci, i to je možné
Možnou antikoncepční metodou je i hormonální injekce. Ta vyžaduje minimální spolupráci a zároveň zajišťuje vysokou ochranu před početím. Při jejím výběru je ale třeba rozvahy, nehodí se třeba pro ženy, které předpokládají v dohledné době založení rodiny.
Kontracepční injekce může být řešením pro mnoho žen, které nejsou ochotny každodenně myslet na polykání pilulek. Její užívání je naprosto bezstarostné.
Jak injekce fungují
Princip této kontracepce je prostý - hormonální injekce obsahuje hormony, které zabrání početí. Aplikace je jednoduchá a pro ženu nezatěžující – lékař jednou za tři měsíce píchne do svalu injekci - o víc se žena nemusí starat. V průběhu následujících třech měsíců pak dochází ze svalu k postupnému uvolňování hormonů do organismu ženy bez její nutné spolupráce. Po třech měsících se dávka opakuje. Dojde-li k překročení této doby o jeden týden a žena požádá o novou aplikaci, je na místě se nejprve přesvědčit o tom, že žena není těhotná.
Kdy volit jiný druh antikoncepce
Hormonální injekce jsou sice fajn, ale k užití je třeba přistupovat s rozvahou. Vhodné nejsou například ke krátkodobému užití. Pokud žena potřebuje vykrýt přechodné období například dvou tří měsíců, je lepší zvolit jiný druh kontracepce. Není vhodná ani u žen, které v krátkodobém horizontu předpokládají úvahy o plánování miminka. Injekční antikoncepce má prodloužený účinek a početí miminka by se tak mohlo nechtěně oddálit. Střední doba početí se udává 10 měsíců po podání poslední injekce, přičemž rozpětí období, kdy dojde k početí, se je od 4 do 31 měsíců od doby vynechání, s tím, že tato délka není přímo úměrná délce doby podávání. Injekční antikoncepce by také neměla být první volbou u dívek do 18 let, ale mělo by se k ní přistoupit ž po pečlivém zvážení. Jiný druh antikoncepce je dobré zvážit i u žen, které trpěly, nebo trpí depresemi. Pokud se taková žena rozhodne pro injekční kontracepci, je na místě sledování jejího zdravotního stavu. Injekční antikoncepce naruší menstruační cyklus, není tak vhodná u žen vyžadujících pravidelnou menstruaci. Dlouhodobé podávání není vhodné ani u žen zatížených rizikem vzniku osteoporózy. Problém může být u žen, které mají problém s váhou – tento typ antikoncepce je spojován s nárůstem tělesné hmotnosti.
Výhody metody
- Nevyžaduje žádnou spolupráci ženy
- Nepodléhá komplikacím vycházejícím z poruch trávení a vstřebávání (například střevní viróza nebo užívání antibiotik nesníží spolehlivost metody)
- S prodlužující se délkou užívání ustává nepravidelnost krvácení s tím, že u části žen dojdází k vynechání menstruace