_Anežka se narodila na neurologickém sále. Je to rarita

Anežka se narodila na neurologickém sále. Je to rarita
Datum publikace: 24.09.2014

Anežka je v celé historii Nemocnice Na Homolce prvním a na dlouho asi i posledním miminkem, které se narodilo na zdejším neurochirurgickém operačním sále. Přišla na svět za přítomnosti porodníka z Ústavu pro péči o matku a dítě a za velmi dramatických okolností. Její maminku, a tím vlastně i jí, na životě ohrožovala prasklá výduť mozkové cévy.

Paní Jana Soustružníková byla v druhé polovině června v 39. týdnu těhotenství. V noci jí najednou přepadly obrovské bolesti v podbřišku, pokračující do kyčlí. Jen malou chvíli je považovala za poslíčky blížícího se porodu. „Poté se přidalo úporné, nepřetržité zvracení, třeštila mi hlava, brněla polovina obličeje a strnula mi šíje, takže jsem hlavou nemohla hnout,“ vzpomíná paní Jana, co ji a jejího přítele Zdeňka přimělo okamžitě volat záchrannou službu. „Pacientka k nám dorazila s neurologickými příznaky, proto byla převezena k neurologickému konziliu a na CT vyšetření do Všeobecné fakultní nemocnice,“ popisuje MUDr. Jan Drahoňovský, náměstek ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě. Neurologové u ženy prokázali na CT krvácení pod tenkou plenu mozkovou, u kterého se předpokládá jako zdroj prasklé aneurysma, čili výduť na mozkové cévě. Bylo třeba jednat rychle.
„Krvácení pod tenkou plenu mozkovou z prasklého aneurysmatu je závažné onemocnění, na které velké množství pacientů umírá bezprostředně po vzniku krvácení a další část z těch, kteří se dostanou do zdravotnického zařízení, může být následně velice těžce neurologicky postižena. Navíc hrozí, že výduť po čase praskne znovu a další krvácení bude mít horší následky, než to první,“ vysvětluje MUDr. František Remeš, zástupce primáře Neurochirurgického oddělené Nemocnice Na Homolce. Pacienti s prasklým aneurysmatem na mozkové cévě se k lékařům dostávají v různém stavu: někteří jsou v bezvědomí, jiní mohou být při vědomí a mívají typické příznaky – jsou zmatení, neklidní, bolí je hlava, mají strnulou šíji. To byl i případ paní Jany.

Porod za asistence neurochirurgů

Zatímco příznaky krvácení pod tenkou mozkovou plenu měla paní Jana typické, její stav byl naopak pro Nemocnici Na Homolce zcela netypický. „Snažili jsme se společně s neurochirurgy Nemocnice Na Homolce vymyslet pro pacientku nejoptimálnější způsob řešení jejího akutního zdravotního problému. Situace byla komplikována skutečností, že nemocnice nemá vlastní porodnici,“ říká gynekolog MUDr. Drahoňovský. Při převozu rodičky zpět do porodnice by však hrozilo kvůli její neurologické diagnóze nebezpečí z prodlení. Proto nakonec lékaři zvolili netradiční řešení - současné provedení císařského řezu a neurochirurgické operace na neurochirurgickém oddělení za pomoci výjezdní porodnicko – neonatologické skupiny z ÚPMD.
Okamžitě poté, co paní Janu přijali na jednotku intenzivní péče neurochirurgického oddělení, přistoupili lékaři pod vedením porodníka k porodu císařským řezem. „Z porodnického hlediska jsem byl vybaven pouze potřebným šicím materiálem pro císařský řez, ostatní zajišťoval tým neurochirurgického operačního sálu. Asistoval mi primář Petr Popelka z Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce,“ konstatuje doktor Drahoňovský. Ihned po příchodu malé Anežky na svět ji do péče převzal přítomný neonatolog ÚPMD MUDr. Jan Širc, který měl k dispozici specializovanou transportní službu, zajišťující převoz novorozenců mezi nemocnicemi, a Anežka putovala do ÚPMD.

Po porodu ihned na náročný neurologický výkon

Současně s porodníky museli ženě začít bezodkladně pomáhat i neurochirurgové NNH. „Stav ženy se rychle zhoršoval už během jejího přijetí, vznikal u ní takzvaný hydrocefalus, což je rozšíření komorového systému mozku v důsledku městnání mozkomíšního moku,“ vysvětluje doktor Remeš, proč paní Janě ihned zavedli komorovou drenáž s čidlem pro kontrolu nitrolebního tlaku.  Drenáž zajistila odvod tekutiny, která by jinak mozek utlačovala. Po porodu okamžitě převezli pacientku na vedlejší angiografický sál, kde již byli připraveni další lékaři. Angiografické vyšetření potvrdilo jako zdroj krvácení aneurysma na jedné z cév. Lékaři proto ihned provedli takzvaný coiling – pod rentgenovou kontrolou zajistili uzávěr cévní výdutě, aby již nezpůsobovala žádné zdravotní nebezpečí. „To vše se odehrálo během několika hodin. Žena tedy v rychlém sledu prodělala porod, neurochirurgickou operaci a endovaskulární uzávěr výdutě,“ shrnuje doktor Remeš a dodává, že vše dobře dopadlo a paní Jana je podle poslední kontroly na neurochirurgii již v pořádku.

Šťasný konec dramatického porodu

Paní Janu teď ještě občas pobolívá hlava, mívá návaly únavy či reaguje na změny počasí. Ve srovnání se dny bezprostředně po cévní mozkové příhodě se to však vůbec nedá srovnat. „Měla jsem velké štěstí, které se opakovalo v řadě momentů,“ uzavírá šťastná maminka tříměsíční Anežky.

 

Paní Jana Soustružníková v náručí drží svou dceru Anežku.

Zdroj: Nemocnice Na Homolce
24.9.2014 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek