_Advent plný radosti. Udělejte si černou hodinku, nebo ušijte adventní kalendář

Advent plný radosti. Udělejte si černou hodinku, nebo ušijte adventní kalendář
Datum publikace: 24.11.2017

Jak strávit zábavně Advent s dětmi? Po celý měsíc bude řada nejrůznějších akcí. Kromě toho ale můžete své drobečky také trochu zasvětit do nejrůznějších zvyklostí, které toto, možná pro někoho trochu ponuré období, přináší. Přece jen je toto období známé také pořekadlem „do práce za tmy, z práce za tmy“. Dny se krátí a čerti začínají vylézat ze všech koutů!

Na začátku adventu se všechna náměstí začínají doslova hemžit nejrůznějšími stánky, dobrotami, ale i řemeslnými výrobky. V každém větším i menším městě totiž začínají známé adventní trhy. Letos se budou otevírat na konci listopadu, první adventní neděle pak vychází na třetího prosince. I s dětmi je skvělé na ně vyrazit a připomenout si tradice, apod. Spojte například procházku vánočním trhem s rozsvěcením vánočního stromečku. Kdy to bude právě u vás najdete například na vývěsce nebo internetových stránkách příslušného obecního,, nebo městského úřadu.

Ještě než samotný Advent začne, můžete si s dětmi vyrobit originální adventní kalendář. Doporučujeme ušít kapsář se 24 kapsičkami a do každé schovat nějakou oblíbený pamlsek, malý dáreček. Z otevírání se pak dá udělat i rodinný zvyk, kdy třeba ráno, před ochodem do školy, spolu s dětmi zkontrolujete aktuální kapsičku.


Zdroj: Shutterstock.com


Ideální je použít pevnější látku jako podklad, zespod ji orámovat například slabými lištičkami, které přilepíme lepidlem, a na přední stranu našít 24 kapsiček, třeba z barevného filcu. Každou pak opatřete příslušným číslem. A naplňte dle fantazie.

Cukroví

Naše babičky říkávaly, že se cukroví peče až po Mikuláši. Pokud ale začnete se začátkem Adventu, nic tím nezkazíte. Můžete zkusit třeba vynikající perníčky. Kromě toho, že si dozajista děti i dospělí užijí spoustu legrace při jejich pečení, o pár týdnů poději je můžete pěkně ozdobit a vybrané pověsit na stromeček.

 Recept na měkké perníčky:

500 g hladké mouky

120 g moučkového cukru

150 g másla

1 vejce

1 bílek

2 PL plné medu

1 lžička jedlé sody

3 lžičky koření do perníku

1 lžička kypřícího prášku do perníku

2-3 lžičky kakaa ( no pokud tam nastrouháte 2 tabulky čokolády, tak neprohloupíte, perníčky budou měkčí)

1 bílek na potření

?  Nachystáme velkou mísu, kam vložíme veškeré ingredience a promícháme, nejprve suché, potom mokré.

?  Pořádně ručně vyhněteme a zpracujeme na měkké vláčné těsto.

?  Vyklopíme na vál, znovu propracujeme. Vypracované těsto zabalíme třeba do folie a vložíme na 2-3 dny do ledničky.

Je dobré podotknout, že naši předci těsto nechávali uležet dlouhé měsíce, aby je pak nacpali do forem a pekli. Dneska postačí ty dva dny a o víkendu můžeme péct. Vyválíme asi půl centimetrový plát, vykrajujeme, při 150 stupních pečeme.

 

Kam s dětmi na výlet? Přinášíme 10 zaručených tipů!



Mikuláš

Mikuláše pomalu vytlačují čím dál oblíbenější krampusové. Tady je dobré mít na paměti, že se jedná o čerty, kteří doprovázejí Mikuláše v Rakousku a děti by měly znát hlavně české zvyky. Nehledě na to, že jsou vážně pořádně strašidelní. Vezměte děti raději někam do ulic a pozorujte jak trojice čert, anděl a Mikuláš chodí dům od domu. Nadílku pak s ohledem na názory psychologů, bude lepší nechat za oknem.

Barborky

Kromě Mikuláše je tady další adventní zvyk. Barborky. Natrhejte s dětmi třešňové větvičky a pozorujte, jestli vám do Vánoc vykvetou. Dříve se tvrdilo, že které dívce vykvetou, ta se do roka vdá. Na každý pád rozkvetlé barborky zkrášlí vaši slavnostní tabuli.

Černá hodinka

Čas od času, hlavně vzhledem k tomu, že se brzo smráká, je také fajn udělat si s dětmi černou hodinku. V zešeřelé místnosti zapalte svíčku a povídejte si. Pozor: Při černé hodince se vždycky musí mluvit pravda. A tak z dětí třeba vytáhnete něco, co se za normálních okolností bojí, nebo ostýchají říct nahlas.
 
Autor: Zuzana Zelenková
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek