_Aby jizva po miminku nerušila krásu bříška
Nedílnou památkou po porodu císařským řezem je jizva v podbřišku. Správnou péčí je možné její rušivý efekt minimalizovat. Víte jak?
Co je jizva
Pokud dojde k porušení kůže do jejích hlubších struktur, dochází po zhojení rány ke vzniku jizvy. „Jizva je tvořena nově vzniklou tkání. Ta však není zcela totožná s tkání původní zdravé neporušené kůže. Liší se například svou barvou či elasticitou,“ popisuje plastický chirurg MUDr. Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.
Konečný vzhled vzniklé jizvy může ovlivnit mnoho okolností. Svou roli hrají genetické dispozice, lokalita vzniklé jizvy i péče o ni.
První dny po operaci
Bezprostředně po operaci jizva nevyžaduje žádnou zvláštní péči. První den je sterilně krytá, v následujících dnech se mamince doporučuje zvýšená hygiena v místě šití. K vyndání stehů se obvykle přistupuje 1-2 týdny po porodu, nebo během šití používají vstřebatelné stehy, které se nemusí odstraňovat.
V tomto období má jizva jasně růžovou barvu, je tuhá a citlivá na dotek a mechanické podráždění, ženám se proto doporučuje jizvu chránit a zabránit jejímu dráždění například gumou, páskem, zipem či knoflíkem kalhot.
S postupem času dochází k vyzrávání jizvy. V tuto dobu jizva prochází mnoha změnami.
„U jizev po císařském řezu často dochází ke vzniku vpáčené kontrahující jizvy fixované ke spodině s nadbytkem kůže, který přepadává přes jizvu. U části žen vznikají i zbytnělé, hypertrofické jizvy. Výjimečně může vzniknout i jizva keloidní, pro kterou je typické výrazné tuhé nepravidelné zbytnění,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.
Co zvládnete v pohodlí domova
Zásadní význam v péči o vzniklou jizvu je období, kdy je jizva tzv. čerstvá, to znamená prvních 6-18 měsíců od jejího vzniku. V této době jizva ještě nemá konečný vzhled, stále se vyvíjí, bledne, měkne a oplošťuje.
V rámci laické péče se doporučuje jemné tlakové masírování jizvy a promašťování nedráždivým přípravkem, které zlepší regeneraci vzniklé tkáně.
„Při péči o čerstvou jizvu a v prevenci vzniku nevzhledných jizev je možné používat speciální silikonové gely nebo pásky, které je možné volně zakoupit v lékárnách nebo obchodech se zdravotními potřebami. Tyto pásky se přikládají přímo na jizvu po dobu několika týdnů až měsíců. Smyslem této péče je zajištění dostatečné vlhkosti a ochrana před vnějšími vlivy. Tím se předejde negativnímu dráždění jizvy a výsledná jizva je hladší a méně nápadná,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban.
Plastická korekce jizev
Možností, jak zlepšit vzhled staré či rozsáhlé jizvy je více. Tyto metody však spadají do rukou odborníků.
„U vpáčených jizev, je možné jizvu vyříznout, kůži vypnout a přebytečnou tkáň odstranit. Podobně je možné korigovat staré hypertrofické jizvy a keloidy. I v tomto případě ale platí, že je o jizvu nutné správně pečovat.
Problém může nastat u žen, které mají dispozici k hojení keloidními jizvami. Riziko spočívá v tom, že i z nově vzniklé jizvy může vzniknout nevzhledný keloid,“ upřesňuje plastický chirurg.
Při korekci jizev je možné použít i biostimulační lasery, případně je možné přímo do jizvy aplikovat kortikoidy, které v místě aplikace působí protizánětlivě a potlačují nepřiměřenou reakci organismu tak, aby nedocházelo k nadměrnému bujení kolagenových vláken v místě regenerace.